Завдяки державній програмі суспільно корисних робіт люди, які потребують працевлаштування, можуть знайти тимчасовий заробіток, а територіальні громади – дефіцитні робочі руки для виконання нагальних завдань.

Волонтерські організації отримали державну підтримку

Благодійний фонд «Покоління майбутнього» – одна з перших громадських організацій, що долучилася до проєкту «Армія відновлення» у Запоріжжі. Її керівник, Максим Кравчук, дізнався про таку можливість, коли відвідував засідання депутатських комісій у Запорізькій міській раді. Включення до переліку замовників суспільно корисних робіт дозволило розпочати набір працівників для плетіння маскувальних сіток і значно збільшити обсяги допомоги українським захисникам разом з партнерами фонду – об’єднанням волонтерів «Під парасолькою», яке працює з 2014 року.

На другий рік повномасштабного вторгнення потреб у військових у маскуванні ставало все більше, а от мотивованих волонтерів, які могли б безкоштовно працювати на користь армії – навпаки. Участь в «Армії відновлення» дозволила докорінно змінити ситуацію.

«Армія відновлення» сприяє благодійним організаціям, які роблять все для фронту

На сьогодні «Армія відновлення» – це один з найбільш дієвих способів укомплектувати ту або іншу вакансію, кажуть в обласному центрі зайнятості. Комунальні підприємства, які мають гострий дефіцит кадрів, звертаються за допомогою і на три місяці працевлаштовують за державний кошт вмотивованих працівників. Якщо все складається, люди отримують постійну роботу.

«На одному з комунальних підприємств ми організували суспільно-корисні роботи. Спрямували туди 13 осіб: працювали два тижні, а потім їх взяли у штат», – розповідає директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік.

У часи закриття або призупинення діяльності приватних підприємств новими активними роботодавцями регіону стали соціальні організації – громадські об’єднання та благодійні фонди, які за кошти міжнародних партнерів або державної підтримки допомагають у працевлаштуванні людей.

 

Директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік

«Враховуючи те, що Запоріжжя знаходиться за 35 кілометрів від зони бойових дій, ми об’єднали тих людей, які на громадських засадах роблять все для фронту, але, на жаль, досі не могли за це отримувати зарплатню. Ми розуміємо, що їм потрібно працювати, але необхідна фінансова підтримка. І це вдається зробити, наскільки можливо, з допомогою «Армії відновлення», – підсумовує Ірина Дуднік.

Завдяки цьому волонтери «Добробату», які відбудовують зруйноване, або, наприклад, актив благодійний фонд «Паляниця», який багато робить для потреб армії, можуть стати на облік до центру зайнятості і як виконавці суспільно корисних робіт в своїх організаціях отримувати невеликі кошти за волонтерську роботу.

***

Закривають дефіцит комунальних підприємств і допомагають волонтерам: досвід Запоріжжя

Запорізька міська громада долучилася до урядового проєкту в квітні минулого року. З того часу щомісячно перелік замовників суспільно корисних робіт, де можуть працювати учасники «Армії відновлення», дедалі збільшується. На сьогодні це 50 різноманітних структур – комунальні підприємства, благодійні фонди та громадські організації.

Програма у Запоріжжі працює менше року. Але за цей час до програми суспільно корисних робіт долучилося понад 330 людей. Приміром, для роботи на комунальному підприємстві «Запоріжринок» спрямували понад 40 безробітних, більше 20 осіб – на КП «Титан», аналогічну кількість – на КП «Запоріжелектротранс».

«Дефіцит працівників на підприємстві присутній. Це пов’язано з багатьма факторами. Наприклад, з не дуже високою заробітною платнею та фізичною складністю роботи. Тому програма «Армія відновлення», звісно, сприяє частковому закриттю наших потреб. Люди приходять», – розказав Олексій Анохін, директор комунального ремонтно-будівельного підприємства «Зеленбуд», яке обслуговує близько 600 гектарів міських зон відпочинку у всіх районах міста (зокрема, площу і сквер Маяковського, парк Трудової слави, бульвар Шевченка, парк Ювілейний).

Після завершення тримісячного терміну суспільно корисних робіт на підприємстві троє людей залишилися працювати у штаті.

 

Завдяки урядовому проєкту «Армія відновлення» в Україні вдалося тимчасово працевлаштувати десятки тисяч людей і спрямували на виплату зарплатні понад півмільярда гривень. Особливо корисною ця програма стала для прифронтових регіонів, які через закриття підприємств та переселення великої кількості внутрішньо переміщених осіб відчувають найбільший запит на працевлаштування та заробіток.

Лідером за кількістю учасників «Армії відновлення» стала Харківська область. Там до суспільно корисних робіт – насамперед допомоги комунальним службам – залучили  майже 20 тисяч людей.

Окупований на понад 2/3 території Запорізький регіон також дуже активний у цій програмі. З початку роботи учасниками суспільно корисних робіт стали понад 2500 безробітних громадян. Лише в Запоріжжі замовниками робіт для «Армії відновлення» стали півсотні різноманітних структур, яким таким чином допомагають подолати кадровий дефіцит.

Особливо корисним цей проєкт став для волонтерського сектору. Представники влади та обласного центру зайнятості спеціально мотивують долучатися до проєкту громадські організації та благодійні фонди, щоб підтримати волонтерів, які виконують важливу роботу для підтримки армії. Саме тому перелік замовників суспільно корисних робіт щомісячно збільшується.

Текст – Андрій Вавілов

Цей матеріал є частиною спецпроєкту про відновлення України. Проєкт реалізовано ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США.