Скільки існує людство, стільки воно і намагається зробити умови проживання більш комфортними. Спочатку люди шукали печери і пристосовувалися, потім вони стали змінювати місця проживання під себе. Тоді і з'явилися перші будівельники. Найдавнішим домівках, зведеним руками людини, десятки тисяч років. З тих пір багато чого змінилося. Але люди до цього дня зводять собі житла, тому будівельні професії одні з найбільш затребуваних.

Хто такі будівельники?

При цьому питанні багато хто уявляє собі людей, зайнятих зведенням стін будь-якого будинку. Але це лише частково вірно. Насправді поняття набагато ширше. Будівельник - це фахівець, який займається зведенням будь-яких конструкцій на будь-якому з етапів: від проекту на папері до стадії внутрішньої обробки. Так що архітектори та інженери-кошторисники - це люди все тієї ж сфери діяльності.

Усередині професії існує велика кількість більш вузьких спеціальностей. Залежно від того, яку роботу людина виконує, він є тесляром, муляром, бетоняром і т.д. Часто один і той же фахівець здійснює кілька різних операцій. Наприклад, штукатури можуть проводити і інші оздоблювальні роботи: фарбувати, білити, класти плитку.

Це благородна праця, хоч він фізично, а часто і психологічно, важкий. Суть в тому, що одні люди піклуються про інших, створюють сприятливі умови для проживання. Тут від якості роботи спеціалістів на кожному етапі залежить не тільки комфортабельність, а й безпеку будівлі.

В даний час будівельник - це одна з найбільш затребуваних професій. Робота оплачується, як правило, добре, вище, ніж в середньому по регіонах. Є перспективи зростання, як вертикального, так і горизонтального: можна дійти до «звання» виконроба або відкрити свою фірму, або ж стати вузьким фахівцем, який вміє виконувати найскладніші операції в тій чи іншій галузі будівництва.

Основні напрямки та галузі

Перерахувати всі спеціальності, пов'язані з будівництвом, практично неможливо, Їх різноманіття дуже велике. Найповніший список займе не одну сторінку. Однак можна виділити основні напрямки діяльності будівельних працівників.

Розумова праця

 • Архітектори. З них починається будь-яке будівництво. Вони створюють проект будинку, розробляють планування, вирішують, як будівля буде виглядати.

 • Інженери. Безпосередні керівники. Залежно від спеціалізації вони можуть:

  • розраховувати інженерні мережі;

  • керувати роботами безпосередньо на будмайданчику;

  • розробляти несучі конструкції;

  • контролювати якість проведення робіт, а також матеріалів, що поставляються для будівництва;

  • складати кошториси.

 

Професії, задіяні безпосередньо на будмайданчику

 • Столяри і теслярі. Це фахівці по роботі з деревом. Вони можуть як самі зробити необхідні деталі, так і зібрати що-небудь з наявних заготовок. При будівництві будь-яких будівель вся робота, пов'язана з деревом, лягає саме на їхні плечі: від складання опалубки і сходових маршів до установки фурнітури на вікна. Необхідно розрізняти ці дві професії. Теслі виконують більш грубу обробку деревини, виготовляють великі конструкції. Столяри зайняті більш тонкими операціями.

 • Каменярі. Представники цієї професії займаються кладкою з цегли і каменю. Саме вони створюють стіни будинків і споруд. Можуть викласти різні об'єкти.

 • Облицовщики-плиточники займаються внутрішнім та зовнішнім оздобленням приміщень. Вони викладають зі всіляких матеріалів різні візерунки і мозаїки. Від їх праці залежить те, наскільки естетично буде виглядати конструкція.

 • Покрівельники роблять дах. Це одна з найнебезпечніших професій Так, як багато роботи до сих пір виконуються вручну. Фахівцям доводиться проводити безліч операцій на великій висоті. Основне завдання професіоналів - зробити таку покрівлю, яка буде служити людям довго. Часто фахівцям доводиться ремонтувати дахи або встановлювати нові над старими будівлями. Від покрівельника потрібно хороший окомір, знання технології укладання тих чи інших матеріалів, а також міцне здоров'я і витривалість.

 • Монтажники машин і механізмів. Сучасне будівництво немислимо без застосування різних пристроїв. Перелік обладнання вельми великий. Часто вага механізмів вимірюється в центнерах і тоннах. Спеціальні машини, зайняті на майданчиках, приходять в розібраному вигляді. Їх необхідно правильно зібрати. Цим і займаються представники даної професії. Монтажники виробляють складання і кріплення механізмів. Від якості виконання операцій залежить, чи буде отримане обладнання працювати.

 

 • Оператори будівельних машин. Представники даної професії управляють технікою, зайнятої на будмайданчику. Сюди входить значний перелік спеціальностей:

  • кранівники;

  • водії самоскидів і вантажних машин;

  • бульдозеристи;

  • трактористи;

  • екскаваторники і ін.

 • Оздоблювальники займаються тим, що наводять красу всередині і зовні будівлі. Ця професія має також велике число спеціалізацій: штукатури, маляри, плиточники і ін. Одні фарбують стелі і стіни, інші клеять шпалери в житлових будинках  тощо.

 • Прораб. Це навіть не професія, а, скоріше, покликання. Ця людина керує роботами на ввіреній ділянці, у нього в підпорядкуванні група будівельників. Але і він же повинен відстоювати інтереси свого колективу, бути посередником між начальством і підлеглими.

Існує величезна кількість професій і спеціальностей, пов'язаних з будівництвом. Тут зайняті як жінки, так і чоловіки. Практично всі операції вимагають від людей міцного здоров'я і фізичної витривалості. Працювати часто доводиться в складних умовах, на вулиці, під дощем або на сонці. Але саме від будівельників залежить якість будинків, будівель, споруд і, як наслідок, безпека мільйонів людей.