Що таке мотивація, яку роль вона відіграє під час пошуку роботи? Це питання зовсім не випадкове, адже мотивація спонукає нас до дії. Якщо ти добре знаєш, для чого тобі потрібна робота, то маєш чітку мету і зможеш ефективно впоратись з пошуком. Якщо ти не хочеш помилитися у виборі своєї мети, намагайся спершу визначити мотивацію, тобто, те, що спонукає тебе до дії. Визначити, що  є мотивуючим чинником не так просто, як може здаватися. Людина не завжди щиро зізнається собі в дійсних мотивах тих або інших дій, які приховані в глибоких шарах. Йдеться про реально діючі особисті мотиви, а не звичні "маски", які людина надягає на роботу, на зразок: "хочу стати кращим".

Зрозуміло, дійсними мотиваційними чинниками є скоріше глибинні особисті переживання, ніж безглузді гасла, нав'язані ззовні. Тому спробуй докопатися до дійсних причин своїх дій. Зізнайся собі чесно, що змушує тебе шукати  роботу і одразу стануть абсолютно очевидні критерії, які потрібно застосовувати до пошуку роботи.

Визначення мотивації - один з найбільш важливих етапів пошуку роботи, оскільки саме внутрішні мотиви задають напрям пошуку і визначають його стратегію. Найчастіше домінуючим мотиваційним чинником є рівень зарплати (а точніше - доходів). Проте інші важливі чинники, такі як цікава робота, хороший колектив, зручне місце розташування, наявність інших додаткових переваг (службовий автомобіль, мобільний телефон і т.п.) не менш важливі.

Для визначення своїх мотивуючих чинників розташуй найбільш важливі особисто для тебе переваги роботи в порядку зменшення їх значущості, наприклад:

  1. Висока зарплата;

  2. Можливість завоювати авторитет;

  3. Потенціал кар'єрного зростання;

  4. Цікава робота;

  5. Робота підвищує рівень самоповаги;

  6. Можливість професійного зростання.

Цей зразковий список ознак "ідеальної" роботи ти повинен переписати для себе наново, розставивши важливі для тебе чинники в порядку зменшення їх значущості. Це буде особисто твій список, який дозволить намітити пріоритети і відкинути менш значущі чинники. Склавши список, поклади його на видному місці, повісь над ліжком або кухонним столом, щоб постійно тримати перед очима. Корегуй список при необхідності з урахуванням обставин, що змінилися.

Також психологи рекомендують прості, але дієві методи для визначення своїх професійних вподобань самотужки.

Метод 1. Познайомся із собою. Візьми аркуш паперу, ручку, сідай зручніше і починай згадувати і записувати всі свої вдалі проекти. Наприклад, в шостому класі зробив шпаківню, після школи вирішив вступити в інститут і вступив. Тільки не кажи, що у тебе немає вдалих проектів, вони є у всіх. Головне - захотіти їх пригадати. Це завдання може зайняти у тебе не один день, та ти і не поспішай. Чим повніше буде список, тим краще ти зможеш себе зрозуміти. Після того, як список буде готовий, виділи в ньому ті проекти, які принесли найбільше задоволення.

Метод 2. Малюємо роботу. Закрий очі і уяви свою ідеальну роботу. Де знаходиться, колектив, начальник, режим роботи,  твоє робоче місце, твої обов'язки, зарплата. А зараз розплющ очі і запиши все, що тобі вдалося уявити.

От тепер саме час приступати безпосередньо до пошуку роботи!