Сучасні діти надто швидко дорослішають, і водночас прагнуть незалежності та самостійності. Літо — чудова нагода для підлітків знайти роботу й заробити власні гроші.

За соціальними дослідженнями, 70 % старшокласників хотіли б попрацювати влітку, щоб заробити грошей на свої потреби. Так, 80 % батьків підтримують ініціативу своїх дітей.

Згідно з законодавством вік, за яким неповнолітню дитину можуть прийняти на роботу, — від 16 років. Однак діти, що досягли 15 років, за згодою одного з батьків чи особи, яка має такі ж права, теж можуть працювати.

Діти найчастіше прагнуть самі себе забезпечувати, щоб показати батькам готовність до дорослого життя. Також бажання працювати має ще кілька причин: дитина хоче здійснити заповітну мрію або купити якусь річ, закріпити теоретичні знання на практиці або заробити на відпочинок.  

Ранній підробіток розвиває у підлітків впевненість, стресостійкість та здатність вирішувати важкі завдання, вчить цінувати зароблені гроші та надалі не витрачати їх необдумано.

З чого почати пошук роботи?

Перший крок — обрати вид роботи.

Є декілька найпоширеніших варіантів: промоутер, продавець або його помічник, офіціант, прибиральник або розклеювач оголошень. За таку роботу підліток може отримати від 25 до 300 гривень на день.  

Популярні вакансії та скільки за них платять?

Промоутер: необхідно бути комунікабельним, мати швидку реакцію та  ерудицію, щоб підтримувати бесіду.

Заробіток: від 30 до 60 гривень за годину. 

Оператор call-центру: для цієї роботи не потрібна особлива кваліфікація. Досить мати чітке мовлення, бажання спілкуватися з людьми та вміння грамотно висловлювати свої думки. Іноді може знадобитися висока швидкість друку або відмінне знання ПК. 

Заробіток: від 30 грн за годину. 

Продавець: для цієї роботи вимог менше — знання математики, гарна пам'ять для швидкого запам'ятовування асортименту магазину/кіоску/розкладки. 

Заробіток: від 35 грн за годину. 

Бебісітер: останнім часом серед старшокласників став популярним підробіток бебісітерів, тобто "нянею на годину". Як показує практика, охочіше беруть на таку роботу дівчат-старшокласниць.

Заробіток: від 20 грн за годину. 

Кур'єр: від нього потрібно менше особистих якостей, хіба що пунктуальність і відповідальність. Треба знати вулиці міста або мати карту в смартфоні. Кур'єрами воліють наймати юнаків, оскільки хлопці краще орієнтуються на місцевості. 

Заробіток: від 50 грн за годину (якщо робота погодинна, то гроші платять за кількість виїздів, якщо стаціонарна — обумовлену суму видають цілком. Проїзд — коштом компанії).  

Робота в інтернеті: може бути різноманітною — від модератора сайту до складача текстів. Потрібно мати вільний доступ в інтернет і навички роботи з ПК. Дуже часто в інтернеті орудують шахраї, які використовують результати праці, не оплачуючи її. Важливо не стати їх жертвою, а значить, перевіряти будь-яку інформацію і не вестися на оголошення, які вимагають внести "попередній внесок".

Заробіток: від 50 до 500 гривень (залежить від складності роботи).

Розклеювач оголошень: особливих навичок ця робота не вимагає, плюсом є вільний графік. Потрібно відзначити і той факт, що працювати необхідно за будь-яких погодних умов, багато пересуватися містом, бути рухливим і активним. 

Заробіток: від 30 грн за годину.

Прибиральник: для цієї роботи не потрібен досвід. Основна вимога — акуратність і відповідальність. Відмінний варіант для тих, хто не відчуває радості від тривалого спілкування з людьми. 

Заробіток: від 40 грн за годину.

Офіціант: головне, на чому акцентують увагу експерти, – офіціанти не мають бути безликими машинами для запису замовлення та пересувними механізмами для перенесення тарілок. Треба бути уважним, ввічливим,  тактовним, швидким, мати гарну пам'ять.

Заробіток: від 100-150 гривень за день.

Де шукати вакансії: на сайтах dcz.gov.ua, work.ua, rabota.ua або слідкувати за оголошеннями, які роботодавці часто розклеюють на дверях магазинів, ресторанів, офісів та зупинках, ще варіант — газети й журнали.