Співбесіди бувають різні. Хтось Вас доброзичливо запитує про успіхи на попередніх місцях роботи, а  хтось пропонує скласти тестові завдання, а десь можуть  ненавмисно перевернути на Ваш новий костюм склянку з  водою… Останній варіант –  це і є стресове інтерв’ю.  Що це таке  і як його пройти? Щоб уникнути нервового  зриву і   грамотно відповісти  на несподівані питання, вам  допоможуть наші  поради.

Стресове інтерв’ю − це такий вид співбесіди, у ході якої кандидата намагаються вивести з себе, поставити у максимально незручні ситуації. Часто рекрутери впевнені, що саме за допомогою стресового інтерв’ю можна швидко відшукати потрібного фахівця у найкоротші терміни. Такий вид співбесіди зазвичай обирають під час підбору топ-менеджерів, менеджерів з продажу, страхових і рекламних агентів та навіть секретарів.

Сценарії стресових інтервю

Запізнення. Є найкращою перевіркою того, наскільки сильно кандидат зацікавлений в отриманні вакансії, на яку він претендує. У цьому випадку застосовується навмисна затримка часу початку співбесіди, більш ніж на 15 хвилин. Наприклад, роботодавець може з'явитися на півгодини пізніше. Але вирішувати вам: можливо, ви передумаєте влаштовуватися туди, де не прийнято цінувати чужий час.

  • Перешкоди, які збивають з пантелику. Ви сідаєте за стіл  переговорів - і тут же в кабінет починають вдиратися якісь сторонні люди з "терміновими" справами і невідкладними питаннями. Після цього у рекрутера може задзеленчати мобільний телефон і на вхідний дзвінок він відповідає. Поговоривши, він став слухати те, що ви говорите, уткнувшись    з головою в папери або монітор комп'ютера … Така ситуація створюється штучно, навмисно для того, щоб з'ясувати, як поведе себе кандидат на певну посаду. Чи може він, наприклад, продовжувати з клієнтом переговори навіть тоді, коли той без кінця відволікається? Чи зможе він відновити в будь-який момент бесіду, підхопити обірвану думку? Роботодавець з'ясовує також, яким чином людина реагує на прояви неповаги до себе. Адже в процесі роботи з цим все одно доведеться зіткнутися.

  • Тяжке мовчання. При проведенні співбесіди рекрутер постійно затягує незручні паузи в розмові, або задає  односкладові питання. Дана перевірка дозволяє зрозуміти те, чи можете ви вчасно підтримати розмову навіть тоді, коли співрозмовник критично налаштований по відношенню до вас, або занадто зайнятий. У даній ситуації фахівці з HR дають рекомендацію не бентежитися і не чекати запитань, а почати розповідь про свої навички та здібності.

Постарайтеся поступово вивести співрозмовника на розмову, однак при цьому треба бути доброзичливим.

  • Ситуація, коли неможливо вставити своє слово. Роботодавець або співробітник відділу кадрів при проведенні такого тесту нескінченно говорить, тут же сам відповідає на свої питання, вставляє репліки такого типу, як: "Ну ось, ви знову не можете мені нічого відповісти". Цей тест дозволяє визначити, наскільки ви можете налагодити контакт навіть з дуже складним клієнтом. У цьому випадку рекомендується не піддаватися роздратуванню, але в той же час і не треба прагнути виправдовуватися. Найкраще дочекатися закінчення монологу або паузи в ньому, а потім впевнено і доброзичливо відповісти на всі задані вам питання або прокоментувати сказане.

  • Запитання про недоліки. Роботодавець під час співбесіди намагається знайти найбільш слабкі сторони претендента і тиснути на них. Наприклад, вам можуть задавати питання про те, з чим не вдавалося впоратися на попередній роботі, про причини, за якими колишній роботодавець міг бути не задоволений вашою роботою. Це одночасно і перевірка самооцінки здобувача, і його здатності до проведення самопрезентації (адже здобувачеві доведеться, при успішному проходженні такого інтерв'ю, стати обличчям компанії). Свої недоліки в цьому випадку можна завуальовано представити як гідності, наприклад, сказати: "Колеги відзначали у мене прояви зайвої самокритичності і бажання виконувати поставлені завдання раніше зазначеного терміну".

  • Провокаційні або безтактні питання, розпитування про ваше особисте  життя. Рекрутер може задати вам яке-небудь нетактовне питання , наприклад: "Наскільки ви добре здатні справлятися з роботою?", "Вам вже тридцять п'ять, а ви не одружені", "Ваші сімейні обов'язки не перешкодять виконанню роботи?". На висловлювання з приводу ваших професійних якостей в цьому випадку слід відповідати спокійно, з упевненістю, продумуючи кожне слово. Не піддавайтеся на провокацію, не дозволяйте принизити себе або образити, вказуйте тільки позитивні якості. А на запитання про справи особистого характеру дійсно претенденти реагують болісно. Але це й не дивно, оскільки згідно законам ділової етики не схвалюється такого роду вторгнення в особисте життя. Задаючи подібні питання, рекрутер прагне спровокувати вас на конфлікт, ставить свого співрозмовника в незручне становище. При цьому ви самі можете визначити, як краще відповісти на питання і відповідати на нього взагалі. Ви можете поцікавитися, яким чином сімейний стан може вплинути на успіхи в роботі або переконати представника компанії в тому, що ваше особисте життя залишається за межами офісу і ніяк не впливає на виконання безпосередніх робочих обов'язків.

Якщо Ви   читаєте цю статтю, Ви вже попереджені про можливість попасти на стрес - інтерв’ю. А, як  відомо, попереджений значить озброєний. Продумайте свої слабкі місця, налаштуйтеся на спокійний лад. Пам’ятайте , що рекрутер – не грубіян, а фахівець-психолог, який визначає Вашу готовність до стресових ситуацій. Сприймайте       стресове -інтерв’ю як рольову гру з певними правилами, як обряд ініціації перед новим життєвим етапом, і тоді шлях до роботи Вашої мрії буде вільний. Успіхів Вам в проходженні співбесіди!