«Всі професії потрібні, всі професії важливі» – цю істину знають всі ще зі шкільної лави.  Але чи замислювалися Ви, що професії є не тільки корисні, але і дуже небезпечні? Кожна професія має свої сильні і слабкі сторони, а також ризики.  У цій статті ми познайомимося з топ-10 найнебезпечніших професій на підставі соціологічних опитувань і статистичних даних.

 Пілоти

 Наш топ відкриває професія пілота.  Стати пілотом мріє досить велика кількість молодих людей і дівчат.  Це не дивно, так як професія сама по собі престижна, високооплачувана і передбачає щоденні подорожі.  Отримати цю спеціалізацію дуже нелегко, адже існує строгий відбір бажаючих, та й надалі потрапити в рейси, особливо міжнародні, можуть не всі.  Пов’язано це з колосальною відповідальністю, яка лягає на плечі пілота.

 Робота пілота – це щоденний стрес, як для психічної системи, так і для організму в цілому.  Льотчик весь час знаходиться в емоційній напрузі, він повинен тримати в голові безліч важливих алгоритмів і комбінацій, бути готовим до будь-якої ситуації і управляти таким складним апаратом, як літак.  До того ж, часта зміна часових поясів вимотує організм і знижує концентрацію уваги, що може негативно позначитися на реакції пілота.

 Також, до професійних ризиків для здоров’я, можна віднести розвиток нейросенсорної приглухуватості – захворювання, яке розвивається у пілотів на тлі постійного знаходження в шумі від турбореактивних двигунів.

  

 Військовослужбовці

 Бути військовослужбовцем непросто. Добре, якщо в світі панує мир, але якщо виникає будь-який конфлікт, військовій людині доводиться брати в руки зброю, і не  кожен психологічно готовий до цього. Цим відважним людям завжди були притаманні такі риси, як дисциплінованість, відданість, вірність своєму обов’язку й присязі, а також патріотизм. Вони повинні бути готовими в будь-який момент стати на захист свого народу та країни. Військовослужбовцям часто доводиться ризикувати своїм здоров’ям, а іноді й життям.

 В обов’язки військовослужбовця входить захист держави, техніки і людських ресурсів.  Залежно від звання обов’язки будуть змінюватися, адже чим вищий статус, тим більше відповідальності і розумової праці.  Чи варто говорити, що професія військового дуже небезпечна і безпосередньо пов’язана з ризиками для життя і здоров’я, особливо у воєнний час. В першу чергу, військовослужбовець піддається величезному психологічному тиску і постійним стресам.  Ці фактори з часом тягнуть за собою соматичні порушення в організмі.

   Пожежники

 Ця професія не потребує представлення, адже всі ми знаємо, що вона пов’язана з ризиками.  Кожен день пожежні кидаються в саму гущу небезпеки, рятуючи наші життя і домівки. Пожежний входить в топ небезпечних професій тому, що виконуючи свою роботу фахівець має значний негативний вплив на своє здоров’я.

 По-перше, пожежні стикаються з низкою небезпек, пов’язаних з небезпечною ситуацією, перегріванням, ергономічними навантаженнями, хімічними впливами (отруйння димом).

 По-друге – психологічні навантаження.  Вогонь – це стихія, і як би добре не був підготовлений пожежний, не завжди все йде за планом, і досить часто виникають екстрені ситуації, які вимагають холодного розуму і зважених блискавичних рішень.

 

 Шахтарі

 Шахтар – одна з найнебезпечніших професій за ступенем негативного впливу на здоров’я і за загальним рівнем небезпеки робочого процесу.  Шахтарі працюють на величезній глибині – від 800 м до 4 км. Залежно від спеціалізації і розряду, працівник займається видобутком ресурсів, переміщенням вантажів, управляє обладнанням та стежить за показниками приладів.

 Фізична праця шахтарів дуже важка.  Перебуваючи на величезній глибині і в замкнутому просторі їм доводиться годинами працювати не тільки на сучасному обладнанні, а й вручну.  Ускладнюється ситуація тим, що чим більше глибина шахти, тим вища ймовірність раптового викиду вугілля і газу.

 Також, не варто забувати про психоемоційну складову роботи шахтаря.  Так, як ця професія небезпечна і схильна до ризиків, психіка працівника повинна витримувати складні умови праці.  Від того, наскільки людина буде зібрана і не стане піддаватися паніці в екстремальній ситуації, залежить не тільки її життя, але й життя і здоров’я колег.

  

 Будівельники / промислові альпіністи

 Професія будівельника досить давня і сягає корінням до початку часів.  З часом рівень безпеки даної професії підвищився, а летальні випадки знизилися, але вона все одно залишається однією з найнебезпечніших.  Особливо високі ризики мають будівельники, які працюють на великих висотах.

 Робота будівельника передбачає важку фізичну працю і психоемоційне напруження.  З цими факторами пов’язані ризики виникнення серцево-судинних захворювань, можливі виробничі травми і нервові зриви.

 

 Журналісти

 Далеко не всі напрямки журналістики небезпечні.  Але сьогодні ми поговоримо про тих майстрів пера, які завжди рвуться в самий епіцентр подій і готові висвітлювати найбільш гострі і неоднозначні теми.

 Найчастіше страждають від своєї роботи військові журналісти, тому що вони завжди поруч з точкою бойових дій.  Ці фахівці супроводжують армію, авіацію і флот під час військових дій, для того, щоб прості громадяни отримували важливу інформацію з передової.  Військові журналісти можуть бути поранені, як і звичайні бійці або потрапити в полон.

 Також, небезпечною діяльністю для журналіста вважається розслідування.  Коли фахівець занадто близько докопується до істини, його життю можуть загрожувати люди, яким це не вигідно. 

 

 Сапери / мінери

 Ця професія безпосередньо пов’язана з військовою справою, а відповідно і з високим ризиком для життя.  Сапер – актуальна професія, так як до сих пір знаходять снаряди з часів Другої світової війни. Не варто забувати і про нестабільну політичну ситуацію, і досить часті заяви про мінування тих чи інших державних і приватних структур.  У таких моментах без саперів не обійтися.

 Ризик професії мінера / сапера пов’язаний з постійним нервовим напруженням і можливістю розриву снаряда / вибухівки.  Для знешкодження фахівець повинен знати всі види вибухових пристроїв і озброєння, які використовуються не тільки в нашій державі, а й у всьому світі.

 Безумовно, ця професія з кожним роком стає більш безпечною, адже захисні костюми вдосконалюються все більше і більше.  Але ніколи не можна бути на 100% впевненим, що він зможе захистити перед обличчям смерті.

 

 Далекобійники

 Здавалося б, що може бути небезпечного в роботі далекобійника?  Насправді ця професія небезпечна, як для працівника, так і для оточуючих.  Графік роботи далекобійників ненормований, часто вони цілодобово безперервно перебувають в дорозі, і навіть почергова зміна напарника не рятує від втоми, що накопичилася.  Досить часто далекобійники нехтують сном і обмеженнями швидкості, так як перевозять швидкопсований товар, і вибиватися з графіка значить понести великі фінансові втрати.

 Через такий напружений графік швидкість реакції і уважність знижується, іноді водії просто засинають за кермом, що приводить до різних дорожньо-транспортних пригод.

 

 Лісоруби

 Професія лісоруба не найпоширеніша в наших краях, але досить небезпечна.  Вона з’явилася багато століть назад і не втрачає свою актуальність сьогодні.  В обов’язки лісоруба входить не тільки вируб дерев, а й безліч інших робіт: корчування пнів, утилізація залишків після виконаних робіт шляхом спалювання, колка дров, спил гілок і сучків, виконання робіт на висоті.  При цьому робота вимагає хорошої фізичної підготовки і реакції.

 Лісоруб має високий ризик травматизації, так як повалене дерево може падати в різні боки, відскакувати від землі, створюючи так званий «аперкот», або взагалі покотитися по похилій поверхні, змітаючи все на своєму шляху.  До того ж, виконуючи роботи на висоті, лісоруби мають лише невелику страховку, і від точності їх рухів залежить дуже багато.

 Найбільша небезпека чекає лісорубів, які працюють в гірській місцевості, так як ухил поверхні становить 70-80 градусів.  Працювати на такому схилі дуже незручно і небезпечно – грунт може обвалюватися, йдучи з-під ніг.

 Дана професія вважається однією з найнебезпечніших. 

 

 Глибоководні рибалки

 Рейтинг найнебезпечніших професій закривають глибоководні рибалки.  Вони також відносяться до розряду найдавніших професій людства. І хоч сучасні технології не стоять на місці, і рибалки оснащені новим обладнанням, професія продовжує залишатися небезпечною й забирати щорічно сотні життів

 Небезпека роботи полягає в тому, що глибоководні рибалки тривалий час зобов’язані знаходиться у відкритому морі, і найчастіше в холодних умовах.  Наприклад, рибалки на Алясці, які займаються ловом крабів, тижнями знаходяться на робочому місці в крижаній воді і складних погодних умовах. Ні про який режим робочого дня і трьохразове харчуванні мова не йде.  Тому рибалки схильні до захворювань шлунково-кишкового тракту, і до переохолодження з подальшим розвитком запального процесу м’язів, нервів, нирок, суглобів.