Якщо вам дзвонить  рекрутер - значить, ваше резюме зацікавило. Не поспішайте радіти - насправді все тільки починається, оскільки телефонна співбесіда - це лише перший крок на шляху до роботи своєї мрії. Багато рекрутерів використовують телефонне інтерв'ю в якості першого етапу процесу співбесіди. Цей вид інтерв'ю є найбільш швидким способом попередньої оцінки кандидатів, тому його часто використовують.

Багато претендентів вважають, що телефонна співбесіда легше, ніж особисте спілкування - і помиляються. При особистому спілкуванні легше помітити, що вас не слухають, оскільки у вас є можливість прочитати мову рухів інтерв'юера.

Телефонна співбесіда може бути як короткою - коли вас просто запросять прийти на реальну співбесіду, так і довгою - протягом якої будуть перевірятися ваш досвід, знання, а також будуть задаватися різні питання. Але краще розраховувати на півгодини часу, щоб не перериватися на половині.

Найбільш популярна наступна схема телефонної співбесіди:

1.                Знайомство

2.                Питання по Вашому резюме

3.                Питання про Ваші знання та досвід

4.                Розповідь про компанію

5.                Ваші питання                      

На що важливо звертати увагу при телефонній співбесіді? На можливість повністю присвятити себе інтерв'ю, на управління своїм голосом і мовою і на підготовленість в цілому.

Які помилки найчастіше допускають кандидати при телефонній співбесіді:

1. Використання сленгу. Якщо телефон підсвідомо сприймається як засіб спілкування з друзями, кандидат іноді вживає виcлови або слова, які не використав би при особистому інтерв'ю.

2. Згода на телефонне інтерв'ю в невідповідній обстановці. Дзвінок від рекрутера сприймається як необхідність поспілкуватися "прямо зараз", незважаючи на невідповідні обставини. Відповідно інтерв'ю проходить в людному жвавому місці або на сходовій клітці офісу, кандидат буквально ховається від колег, нервується - і результат, як правило, плачевний. Якщо вам незручно проводити співбесіду, перенесіть час і дату, тільки будьте обов'язкові.

3. Непідходящий тон і голос. Особливо характерно для фахівців, яким за родом служби не доводиться спілкуватися по телефону. Постарайтеся потренуватися в телефонному інтерв'ю з друзями та рідними - попросіть їх задавати вам "рекрутерські" питання і, по можливості, запишіть розмову для подальшого прослуховування і тренувань. Голос ваш повинен бути звучним, доброзичливим і енергійним.

4. Розряджений телефон. Не всі кандидати готові до тривалої телефонної співбесіди. І їх телефони теж. Немає нічого гірше звуку телефону, що розряджається, або телефону, що розрядився посеред співбесіди.

5. Неправильне ставлення до таймінг співбесіди. У більшості телефонних інтерв'ю час обмежено, тому інтерв'юер може говорити швидше або частіше перебивати. Важливо не збиватися і, якщо вам знадобиться час на обдумування питання, не соромтеся сказати про це співрозмовникові, але не зловживайте його терпінням.

Поради для підвищення ефективності телефонного інтерв'ю:

1. Підготуйтеся - від часу і місця, де вас ніхто не потривожить, до роздруківки власного резюме та підготовки уточнюючих запитань і просто аркуша паперу, щоб робити позначки.

2. Постарайтеся бути в тонусі від моменту, коли ви вітаєте співрозмовника по телефону, до моменту відключення телефону. Навіть якщо співбесіда пройшла не так, було нудною або, навпаки, стресовою, у вашому голосі повинен звучати ентузіазм і, якщо доречно, усмішка. Цілком можливо, що в кінці розмови інтерв'юер запросить вас на особисту співбесіду. Якщо він цього не зробить, постарайтеся не видавати своє розчарування і уточніть ваші подальші дії.

3. Телефонне інтерв'ю - це не діалог, від уміння слухати тут залежить дуже багато чого. Слухайте уважно, якщо можливо, закрийте очі, слухаючи інтерв'юера, щоб зосередитися на тому, що і як він говорить. Постарайтеся відчути його настрій - нудно йому чи він зацікавлений, питання формальні, або він сумнівається  у вашій  кваліфікації?

Будь-яке телефонне інтерв'ю - праця, і досить складна. Не плануйте співбесід перед відповідальними зустрічами або нарадами - постарайтеся розслабитися після телефонного інтерв'ю. І тоді працевлаштування буде легше і вдаліше

Бажаємо Вам успіхів.