Шановні юні друзі! Ви закінчуєте школу, попереду самостійне доросле життя і перед вами постають нелегкі проблеми вибору професії, учбового закладу, працевлаштування.

В сучасних умовах проблема професійного самовизначення випускників шкіл є особливо гострою. Вже багато, хто зрозумів, що не можна і не треба орієнтуватись тільки на вищі навчальні заклади. Приклади того, що закінчивши інститут чи університет, молоді спеціалісти залишаються без роботи, вже існують.  Після навчання протягом кількох років обрана спеціальність може стати неконкурентоспроможною на ринку праці. Під час вибору треба приділити увагу ринковій вартості обраної професії чи спеціальності, орієнтуватись на ринок праці, на ті професії, які користуються попитом. На данному етапі – це робітничі професії, без яких не буде розвинутою ні наша економіка, ні промисловість. Державі потрібні висококваліфіковані працівники. Тому особливо важливо зробити правильний вибір майбутньої професії. Цей крок повинен бути добре виваженим, цілком усвідомленим. Випадковий вибір професії може бути вдалим тільки випадково. Професійне самовизначення й ефективна адаптація до ринкової економіки – це основа конкурентноздатності молоді на ринку праці.

 

Як обирати професію?

 

 Обирати професію потрібно свідомо, з урахуванням реальних можливостей, особистих та суспільних інтересів, Кожна професія, якщо до неї ставитися з любов’ю та знанням справи, має в собі невичерпні можливості до творчості.

Для цього радимо:

 - отримайте якнайбільше інформації про світ професій та визначте сферу діяльності, що вас цікавить;

  • вивчіть самого себе, складіть уявлення про свої інтереси, здібності нахили;

  • знайдіть можливість зустрітися з представником професії, яка вас зацікавила, з’ясуйте, в якому навчальному закладі можна одержати необхідну кваліфікацію.

Суттєву допомогу у вирішенні цих питань вам нададуть кваліфіковані спеціалісти – профконсультанти центрів зайнятості. Вони не тільки познайомлять з послугами, які надає служба  зайнятості випускникам шкіл, а й допоможуть у виборі професії та порадять, як при цьому уникнути помилок. Тут в нагоді стане тестування, відеоматеріали про професії, інші профінформаційні матеріали.

 

Як же знайти своє місце  в житті, як уникнути розчарувань на самому початку трудового шляху?

 

Перш за все, для того, щоб успішно вирішити проблему вибору професії, необхідно проаналізувати фактори вибору професії і визначити їх узгодженість між собою. До цих факторів відносяться:

  • Позиція старших членів сім’ї.

  • Позиція товаришів.

  • Позиція вчителів.

  • Особистий професійний план.

  • Інформованість.

  • Нахили.

  • Здібності.

  • Рівень домагань.

 

 Вислухай усі поради – батьків, вчителів, товаришів і тоді вже вирішуй сам. Постарайся розібратись у собі, чому ти вибираєш саме цю професію? Так ти зможеш уникнути помилок, які нерідко роблять хлопці та дівчата у процесі вибору професії. Якщо ти зміг з’ясувати стан вищеперерахованих факторів вибору професії і всі вони на користь однієї і тієї ж сфери діяльності, то ти визначив свій трудовий шлях. Але якщо всі фактори неузгоджені: батьки радять одне, а ти хочеш зовсім інше, вагаєшся у своїх здібностях або не знаєш, чи зможеш знайти роботу відповідно до обраної професії, то тобі потрібна допомога спеціаліста-психолога чи профконсультанта. У такому разі чекаємо тебе на консультацію!

 

Особистий професійний план

            

Перед вибором професії важливо скласти свій особистий професійний план. Що необхідно врахувати при його складанні?

Будь не тільки капітаном, а й штурманом свого корабля. Поклади на карту професій свій обгрунтований курс, щоб в результаті твій особистий професійний план включав:

  • віддалену професійну мету (що і де будеш робити, яким будеш, чого досягнеш, життєвий ідеал);

  • близькі професійні цілі (чому і де навчатись, куди і ким підеш працювати після школи, самоосвіта, бесіди зі спеціалістами, вибір конкретного місця роботи, навчання);

  • співставлення вимог професії зі своїми можливостями (стан здоров’я, здібності до навчання, до теоретичної і практичної роботи);

  • об’єктивні труднощі, що перешкоджають досягненню мети. Певні обставини, можливі протидії з боку тих чи інших людей;

  • запасні варіанти досягнення мети на випадок виникнення труднощів у реалізації основних варіантів.

Важливо ще і ще раз повертатись до обдумування своїх планів, щоб по можливості їх поглибити, уточнити, зробити реальними і потім впровадити в життя.

Бажаємо успіхів і хай щастить!