06.10.2023 | 09:06

 Ментальне здоров’я є невід’ємною частиною щасливого життя. Це поняття дуже широке і поєднує різні  аспекти. Як зрозуміти, що стан душевного здоров’я вийшов із рівноваги та настав час звернутися до психотерапевта — розказуємо далі.

Що таке ментальне здоров’я? Згідно з визначенням ВООЗ, ментальне здоров’я — це стан щастя та добробуту, в якому людина реалізує свої творчі здібності, може протистояти життєвим стресам, продуктивно працювати та робити внесок у суспільне життя. Це означає, що ментальне здоров’я об’єднує здоровий дух та психіку людини із соціальним складником. Воно є важливим для втілення бажань, реалізації цілей, доброго фізичного самопочуття. А з іншого боку — психічне здоров’я кожного індивіда важливе для всього суспільства.

Від чого залежить психічне здоров’я та як його підтримувати?

 Психічне здоров’я може порушуватися в наслідок, наприклад,, індивідуальних характеристик людини (наприклад, схильності до депресій та песимізму); швидких соціальних та політичних змін (зокрема, внаслідок воєнних дій).

Підтримувати власне ментальне здоров’я можна самостійно, навіть у важких життевих ситуаціях. Для цього необхідно:

  • дбати про режим сну;
  • уникати стресових ситуацій та навчитись адекватно на них реагувати;
  • збалансувати  харчування і додати фізичної активності — іноді достатньо активізувати організм та налагодити гормональний фон, щоб виправити ситуацію.

Як зберегти психічне здоров'я під час війни?

  1. Підтримуйте Активність
  2. Турбуйтеся про когось
    Долучіться до волонтерської діяльності, поділіться їжею з одинокими людьми, тощо.
  3. Важливо мати план дій
    Обов’язково майте план на найближчі дні. Це допоможе вірити в майбутнє та проявляти активність в стані «тут і зараз». Малюйте у своїй уяві нариси мирного майбутнього, які б вам допомогли та надали ресурс і надію.
  4. Використовуйте техніки релаксації
    Це можуть бути дихальні техніки, медитація, свіже повітря, ходіння вулицею, мінімальне фітнес-навантаження – все, що пов’язане з розслабленням, щоб організм набирався сил та перемикався.
  5. Активізуйте мозок
    Вкрай важливо задіяти функцію мозку вчитися, запам'ятовувати і аналізувати.
    Тож щодня хоча б щось одне нове вивчити і запам'ятати.
  6. Використовуйте техніку подяки
    Дякуйте за те, що у вас є їжа, місце під дахом, зв'язок із рідними, ви живі і з вами все відносно гаразд. У такі складні часи наші життєві цінності кардинально змінюються і після використання цієї техніки Ви починаєте більше цінувати те, що маєте.

 

Нагадаємо, наразі діє Всеукраїнська програма ментального здоров’я, яка  стартувала у березні 2023 року за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. У фокусі уваги Програми – як подолати стрес та негативні емоції під час війни та як знаходити сили для психологічного відновлення.

 

Додаткову інформацію можна отримати Contact-центрі ЗОЦЗ за номером  0 800 33 67 28 або на нашому  Телеграм.