07.10.2016 | 09:24

06 жовтня Запоріжжі розпочав роботу форум «Міжнародні Дні освіти дорослих у Запорізькій області».

Голова облдержадміністрації Костянтин Бриль привітав присутніх і зазначив, що Запорізька область – це дев’ятий за кількістю населення регіон в Україні. Адже тут проживає 1 мільйон 800 тисяч громадян. Значна їх кількість проживає в містах, на які припадає велика питома вага високотехнологічних підприємств. І всі вони потребують професійних кадрів. Крім цього, в кваліфікованих робітниках зацікавлені не тільки промисловці, а й наукові заклади, аграрії та кожна сфера життя запоріжців.

- Щиро вітаю всіх учасників Міжнародного форуму. Знаю, що Запорізька область стала третьою, де відбувається такий визначний захід. До цього вони пройшли у Києві та Львові. За цей вибір ми вдячні Міністерству освіти і науки України, Національній академії педагогічних наук України та особисто її Президенту Василю Кременю, представникам DVV International в Україні. Ми чітко усвідомлюємо свою відповідальність за якісне наповнення Днів освіти дорослих, які будуть проводитися не тільки в обласному центрі, а й у місті Мелітополь. Тема, яка буде обговорюватися впродовж трьох днів, – надзвичайно актуальна і багатовекторна. Адже освіта впродовж всього життя в умовах глобалізованого, інформаційного, технологічного суспільства є запорукою економічного, наукового та культурного розвитку будь-якої держави. В тому числі демократичної європейської України. Сьогоднішній захід дасть позитивний поштовх, який реально потрібен регіону. І, як очільник області, я буду всіляко підтримувати ці починання, - підкреслив голова облдержадміністрації Костянтин Бриль.

Зі свого боку, Президент Національної академії педагогічних наук України, Президент товариства «Знання» України Василь Кремень наголосив, що освіта дорослих має надзвичайну актуальність, адже людство переходить до інноваційного типу прогресу. Це говорить про швидку зміну ідей, знань та умов життя для людини. Тож навчитись раз і на все життя сьогодні неможливо не тільки в школі, а й у найкращому університеті. Відповідно освіта дорослих стає важливою ланкою конкурентоспоможності людини.

Із присутніми поділились досвідом вирішення проблем освіти дорослих зарубіжні науковці.

Після робота продовжилась у секціях. Перед учасниками секції «Освіта дорослих як запорука економічного розвитку регіону» виступила директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік: «Не випадково цей захід проходить напередодні Всесвітнього дня дій за гідну працю, адже освіта дорослих є одним із вагомих важелів ефективної зайнятості громадян. За майже 26 років свого існування за направленням служби зайнятості пройшли профнавчання майже 165 тис. безробітних. Але ми констатуємо дисбаланс на ринку праці. За останні п’ять років навантаження на 1 вакансію для фахівця з вищою освітою збільшилось в 5 разів. Ринок праці потребує робітничих професій і ми активно співпрацюємо із закладами профтехосвіти з метою стабілізації

ринку праці та задоволення потреб роботодавців. Програмою «ваучер» скористались майже 16 тис. громадян. Сьогодні служба працює і в питанні підтвердження результатів неформального навчання. Але наше життя стримко змінюється і законодавство про зайнятість теж потребує змін».

Заступник директора ТОВ «ЗТМК» Людмила Василега наголосила про необхідність загальнодержавної концепції престижу освіти упродовж життя: «Ключ до ефективного навчання – це вчити не великій кількості знаній, а як використовувати свою пам'ять та здібності. Аксіому, що всі навчаються однаковими темпами, способами та з однаковим результатом треба переглянути та обновити. Також важно навчити тих, хто буде займатись освітою дорослих».

Підвів підсумки роботи заступник виконавчого директора ЗОСППР «Потенціал» Валерій Сапронов: «Держава повинна бути для людини, а людина для держави».

Учасниками секції розроблено рекомендації, основними з яких є:

1. Прискорити прийняття нових законів України «Про освіту», «Про професійну освіту», «Про освіту дорослих», передбачивши створення цілісної національної системи професійної освіти впродовж життя.

2. Розробити Концепцію та Національну програму освіти впродовж життя в Україні на 2017-2021 роки, в яких запровадити створення дієвих механізмів реалізації державної політики в сфері освіти дорослих, що передбачають внесення змін в існуючу практику професійної підготовки .

3. Створити Центри маркетингових досліджень для здійснення й аналізу регіональних і місцевих потреб ринку праці в кваліфікованих робітничих кадрах на основі сучасних методик та за участю наукових установ.

Всі розроблені рекомендації направлено до включення до резолюції результатів роботи форуму.