19.10.2018 | 15:41

Засідання відбулось під головуванням заступника голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуарда Гугніна. Участь у заході  взяли директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік, виконавчий директор ЗОСППР «Потенціал» Валерій Крайній, заступник директору Департаменту соціального захисту населення ОДА Ірина Разуваєва,  керівники ради профспілок, представники роботодавців. Головне питання порядку денного -  стан ринку праці регіону.

- Наше головне завдання на сьогодні – виведення ринку праці з «тіні». І в цьому напрямку в області проводиться дуже серйозна робота. 28 інспекторів праці вже отримали посвідчення і приступили до перевірок підприємств.  Законодавством передбачені значні штрафи за таке правопорушення – до 372 тис.грн. А для тих, хто використовує тіньові схеми -  покарання жорсткіше  – це вже мільонні штрафи. Тільки з початку року чисельність працюючих громадян в області зросла на 2,7% і становила 469,5 тис. осіб. Але цифри поки що невтішні.  За статистикою 36% населення України працює нелегально, без оформлення, - зазначив заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Едуард Гугнін.

 Більш детально стосовно ситуації на ринку праці зупинилась директор Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік. «У поточному році 8,0 тис. роботодавців проінформували центри зайнятості області про наявність 38,6 тис. вакансій, що на 7,6 більше, ніж у відповідному періоді минулого року.

35,1 тис. вакансій, або 90,9%  були укомплектовані. Тривалий час рівень укомплектування вакансій в Запорізькій області є найбільшим в Україні (середній по Україні – 69,2%). Середня тривалість укомплектування вакансій складає 9 днів».

При наявності позитивної динаміки щодо збільшення вакансій, загострюється проблема підбору кадрів за деякими напрямами діяльності.

Крім дисбалансу між попитом та пропозицією робітничих кадрів, негативно впливає на укомплектування кадрів умови та оплата праці, запропоновані роботодавцями.

 При середній заробітній платі по області у розмірі 8780 грн. (останні статистичні дані), станом на  1 жовтня  середній розмір заробітної плати у  вакансіях дорівнював 4980 грн. При цьому, кожна четверта вакансія - на мінімальну заробітну плату, 11,2% вакансій у розмірі від мінімальної з/п до 4 тис. грн.,   і лише 8,4% вакансій з заробітною платою на рівні або більше середньої по області. Із них, 87%  - це вакансії у м. Запоріжжя. В Приазовському та Веселівському, К-Дніпровському, Мелітопольському, Приазовському районах станом на 1 жовтня не було жодної вакансії із з/п більше 5 тис. грн. 

Таким чином, найбільш характерними причинами укомплектування вакансій є відмова безробітних працевлаштовуватися через низький рівень оплати праці.

З метою зменшення дисбалансу між попитом та пропозицією робочої сили, службою зайнятості здійснюється професійне навчання безробітних на замовлення роботодавців. Так, протягом січня-вересня  2018 року на конкретні робочі місця пройшли навчання  2827 безробітних.

Характерною рисою ринку праці є  масштабні міграційні процеси, що, звісно, викликають велику занепокоєність роботодавців.

Члени комітету обговорили наступні спільні кроки щодо регулювання ринку праці. Сторонами прийнято рішення підготувати звернення до КМУ з пропозиціями з обговорюваних питань.

Підсумком засідання стало затвердження плану роботи обласного координаційного комітету сприяння зайнятості населення на 1 півріччя 2019 року.