Хто з старшокласників замислюється над тим, ким він хоче бути, до одинадцятого класу? Здається, що випуск ще так нескоро! Але одного дня – завжди якось несподівано – це питання настигне «Ким ти хочеш бути?».

Питання вибору професії для багатьох школярів є достатньо складним та неоднозначним. Ринок праці не стоїть на місці. Професії, які були затребувані ще в недавньому минулому, тепер втрачають свою популярність, а замість них з’являються зовсім нові. За останні роки втратили актуальності такі професії, як юрист і економіст. Зате з’являється все більше вакансій із загадковими назвами на кшталт «Кооперайтер» або «Урбаніст». 

Список затребуваних професій щорічно оновлюється. Вибираючи професію, варто враховувати не тільки попит на неї, але і перспективи галузі, можливість кар’єрного росту і рівень зарплат. Відстежувати  мінливі тенденції ринку праці – завдання не з легких. 

Що порадити випускникові і його батькам? 

Одного «хочу» тут явно недостатньо. Необхідно тверезо оцінювати ті якості, якими наділила дитину природа та батьки. Адже, якщо в неї виражені здібності до точних наук, посидючість і акуратність, навряд чи варто йти в артисти.

Поради батьків і друзів можуть виявитися як корисними, так і шкідливими одночасно, тому що вони, звичайно, можуть допомогти обрати «напрямок руху», але що буде потім, якщо зроблено помилковий вибір? Все-таки вирішувати потрібно самостійно самій дитині, тому що навряд чи хтось інший, навіть батьки, зможуть зрозуміти, що ж саме подобається найбільше, та до чого лежить душа. Частенько навіть дорослі задумуються про зміну виду діяльності. Причиною є неправильний вибір професії у шкільному віці.
Вибір складається з багатьох складових. Частину з них можна назвати «зовнішніми». До них належать думка батьків, друзів, фінансові можливості. Насправді дані фактори не повинні мати великий вплив на вибір професії. Адже тільки психологічні особливості самої людини, так звані «внутрішні» фактори, визначають, у яких сферах діяльності у неї більше можливостей для самореалізації, в якій сфері робота принесе радість та задоволення. До «внутрішніх» факторів відносять інтереси, здібності, схильності, а також особисті риси людини.

Щоб краще зрозуміти особистісні професійні вподобання треба пройти тест з профорієнтації. Значення професійної орієнтації важко переоцінити. Оскільки саме своєчасно пройдене тестування допоможе уникнути серйозної помилки – неправильного вибору професії.

Потрібна допомога у виборі професії? 

Тоді кваліфіковані профконсультанти Запорізької обласної служби зайнятості чекають Вас.