Юний друже! Вибір професії – це важливий крок і він повинен бути добре виваженим, цілком усвідомленим.

Пропонуємо поради, які необхідно враховувати старшокласникам при виборі професії та складанні особистого професійного плану.

Як обрати професію?

Отримуючи освіту у тому чи іншому спеціальному навчальному закладі, ти разом  з цим набуваєш і професію. Але справжнім професіоналом може стати лише та людина, яка має фізіологічні та психологічні задатки для обраної спеціальності.

Як  же уникнути розчарувань на самому початку трудового шляху знайти своє місце в житті?

Тільки для тих, хто зумів знайти своє покликання, робота стає радістю. Нині стало очевидним, що ставка на свідомість та ігнорування нахилів і здібностей людини не можуть зробити працю ні щасливою, ні високопродуктивною. Важливо знайти саме ту професію, в якій ти став би  найкращим. Це не можна зробити без визначення самого себе, своїх нахилів здібностей, без отримання детальної інформації про зміст багатьох професій, із яких потрібно вибирати саме ту, яка стане справою твого життя. Над цим важливо попрацювати.

Але, перш за все, для  того, щоб  успішно вирішити проблему вибору професії, необхідно проаналізувати вісім факторів вибору професії визначити їх узгодженість між собою.  До цих факторів відносяться:

  1. Позиція старших членів сім’ї

  2. Позиція товаришів

  3. Позиція вчителів

  4. Особистий професійний

  5. Інформованість

  6. Нахили

  7. Здібності

  8. Рівень домагань

Вислухай усі поради батьків, товаришів, учителів і тоді вже вирішуй сам. Постарайся розібратися у собі, чому тивибираєш саме цю професію? Так ти зможеш уникнути помилок, які нерідко роблять юнаки у процесі вибору професії.

Якщо ти зміг з’ясувати стан восьми факторів вибору професії і всі вони на користь однієї і тієї ж сфери діяльності, то ти визначив свій трудовий шлях. Але якщо всі фактори неузгоджені: батьки радять одне, а ти хочеш зовсім інше, вагаєшся у своїх здібностях або не знаєш, чи зможеш знайти роботу відповідно до обраної професії, то тобі потрібна допомога профконсультанта. У такому разі – чекаємо тебе на консультацію в центрі зайнятості.

Особистий професійний план

Перед виборомпрофесії важливо скласти свійособистий професійний план. Що необхідно враховувати при складанні особистого професійного плану?

Будь не тільки капітаном, а й штурманом свого корабля. Поклади на карту професій свій обґрунтований курс, щоб у результаті твій особистий професійний план включав:

  • віддалену професійну мету( що і де  будеш робити, яким будеш, чого  досягнеш, життєвий  ідеал);

  • близькі  професійні цілі, як шляхи  досягнення  віддаленої (чому і де навчатись, куди і ким піти працювати  після школи) перспективи підвищення професійної і загальноосвітньої підготовки , шляхи і засоби досягнення близьких цілей (самоосвіта, вивчення довідкової літератури, бесіди зі спеціалістами, вибір конкретного місця роботи, навчання);

  • співставлення вимог професії зі своїми можливостями (стан здоров’я, здібності до навчання, до теоретичної і практичної роботи);

  • об’єктивні труднощі, що перешкоджають досягненню мети. Певні  обставини, можливі протидії з боку тих чи інших людей;

  • запасні варіанти досягнення мети на випадок виникнення  труднощів у реалізації основних варіантів.

Важливо ще і ще раз повертатись до обдумування своїхпланів,щоб по можливості їх поглибити, уточнити, зробитиреальними і потімвпровадитив життя.

Бажаємо успіхів і хай щастить!