Однією з головних складових впевненості в собі та щастя людини є вдалий вибір професії. Насправді процес професійного самовизначення досить складний. Тому для розуміння ситуації важливо знати 8 основних факторів, які впливають на вибір майбутньої професії.

Вплив зі сторони батьків.

Якщо батьки надають дитині певну свободу дій, то вона має змогу проявити самостійність, відповідальність та ініціативу – і це ідеальний варіант. Проте досить часто батьки вважають, що краще розуміються на цьому та мають право приймати рішення за дитину, не беручи до уваги її професійні нахили та бажання. Спостереження показують, що в більшості випадків діти погоджуються з вибором батьків, розраховуючи на їхню допомогу при вступі в навчальний заклад.

Вибір професії «За компанію»

Нерідко саме дружні відносини між старшокласниками мають певний вплив на вибір професії. Особливо це актуально для людей зі стандартизованим мисленням, схильних до наслідування і стереотипів, і які не мають можливості чітко сформулювати власну життєву позицію.

Позиція шкільних викладачів

Нерідко вчителі декларують кому ким краще бути, опираючись на поверхневі знання в області профорієнтації та стану ринку праці. Також часто учні можуть ототожнювати шкільний предмет зі спорідненою професією, проте ця думка є хибною, і досвідчений педагог здатний запобігти їй, допомогти чітко розрізняти ці поняття.

Особисті професійні плани

Йдеться мова про уявлення щодо етапів вивчення професії, а також кроків, які необхідно для цього пройти. Формуються вони в залежності від характеру і розуму людини. У разі виникнення труднощів краще звернутись до фахівця, який допоможе побудувати професійний план.

Власні здібності

Мова про  індивідуальні психологічні особливості людини, які проявляються під час діяльності (в тому числі трудовій),  і є умовою її успішності. Саме від здібностей залежить глибина, швидкість, міцність та легкість процесу опановування знаннями, навичками та уміннями. Здібності - це не тільки уміння та знання. Об'єктивне уявлення про них формується також за допомогою спеціальних методик та досліджень фахівців.

Бажання отримати суспільне визнання

Обираючи професійний шлях важливо дбати також і про реалістичність бажань, бо саме невідповідність внутрішніх образів людини життєвим реаліям неминуче призведе до розчарування.

Обізнаність про професії

Важливо отримати реальні відомості про ту або іншу професію. Захоплення тільки зовнішньою стороною професії може призвести до серйозних помилок і розчарувань. Щоб чітко розуміти, чим саме займається людина певної професії, необхідно зібрати максимум інформації з різних джерел. Допомогти в отриманні перевіреної інформації вам можуть батьки, педагоги, але найбільш детально про це вам можуть розповісти психологи-профконсультанти.

Нахили

Нахили найчастіше проявляються в улюблених заняттях, на які найбільше витрачаються часу. Це - інтереси, підкріплені певними здібностями. Важливо знати свій темперамент, адже він відіграє значну роль у виборі професії.

Отже проаналізувавши всі пункти можна прийти до висновку, що при виборі майбутньої професії варто враховувати всю корисну інформацію, поради, прислухатися до свого внутрішнього вибору, звернутись до спеціаліста в області профорієнтації.  Саме служба зайнятості завжди готова в цьому допомогти.

Якщо у вас виникають питання щодо профорієнтації, звертайтеся до найближчого центру зайнятості.

Додаткову інформацію можна отримати Contact-центрі ЗОЦЗ за номером 0 800 33 67 28 або на нашому  Телеграм.

#профорієнтація