Шукачів роботи менше, вакансій – більше: директорка центру зайнятості Зінаїда Бойко про ринок праці на Запоріжжі

За останні три роки в Запорізькій області поменшало зареєстрованих безробітних. Але це пов’язано переважно з тим, що багато людей виїхали в більш безпечні регіони. Тож станом на жовтень 2024 року основна проблема запорізьких роботодавців – нестача працівників. Часто запропоновані вакансії не відповідають запитам безробітних. Як змінився ринок праці під час війни, яких фахівців шукають найчастіше та на яку допомогу розраховувати безробітним розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості Зінаїда Бойко в інтервʼю «Відбудові. Запоріжжя».

Яка ситуація на ринку праці Запоріжжя та області

– Як змінився ринок праці у Запорізькій області за 2,5 роки повномасштабної війни?

– На початку повномасштабного вторгнення багато людей втратили роботу. Тепер один з найбільших викликів для підприємств – це дефіцит робочої сили. Тобто структурне безробіття в Україні зросло. 

Через масовий виїзд мешканців Запорізької області у більш безпечні регіони чи за кордон суттєво поменшало шукачів роботи та, відповідно, зареєстрованих безробітних. У 2021 році в обласній службі зайнятості на обліку було 58,5 тисяч безробітних, у 2022 році – 39,1 тисяча, у 2023 році – 20,2 тисячі. I ця тенденція продовжується. 

З січня по вересень 2024 року зареєстрували 13,1 тисячу безробітних, що майже на третину менше, ніж за той самий період торік. 

 

– Скільки зараз людей перебуває на обліку в центрі зайнятості, скільки з них працевлаштувались?

– З січня по вересень 2024 року на обліку в службі зайнятості було 18,3 тисячі людей, з них 13,1 тисячі мали статус безробітного. Майже 3 тисячі людей знайшли роботу.

Оскільки через війну зросла роль жінок на ринку праці, то виходить, що 75% зареєстрованих у цьому році безробітних це, власне, жінки. А майже половина людей (48%), які звернулися до служби зайнятості цьогоріч, це ВПО.

– Скільки BПO працевлаштувались та які професії вони зазвичай обирають?

– За цей же період у Запорізькій області знайшли роботу понад 900 переселенців. Серед працевлаштованих ВПО найбільше продавців та касирів торговельного залу, вчителів та вихователів, медичних сестер, менеджерів, кухарів та пекарів, а також представників найпростіших професій (прибиральників, двірників, кухонних робітників).

До речі, під час воєнного стану роботодавці можуть компенсувати витрати на зарплати для працевлаштованих переселенців. Компенсацію вони можуть отримувати протягом 3 місяців, а якщо взяли на роботу ВПО з інвалідністю – протягом півроку.

 

 

мови компенсації за працевлаштування ВПО. Джерело: Запорізький обласний центр зайнятості

– Як оформити допомогу по безробіттю та скільки вона складає?

– Щоб отримати допомогу, треба звернутися до центру зайнятості. Її призначають з наступного дня після того, як людина отримала статус безробітного. Допомогу виплачують не довше 90 днів, а для людей передпенсійного віку – до 360 днів. Під час воєнного стану її максимальний розмір не перевищує мінімальну зарплату, тобто 7100 гривень у 2024 році. 

Читати також: «Армія відновлення»: як проєкт допомагає безробітним та волонтерам у Запорізькій області

Але якщо людина має менше 7 місяців страхового стажу за останній рік, то отримуватиме мінімальну допомогу – 1500 гривень. Таку ж суму будуть отримувати i ті, кого звільнили за порушення дисципліни, адміністративну або кримінальну відповідальність, а також молодь, яка шукає першу роботу після навчання чи служби.  Якщо ж страховий стаж більше 7 місяців, то розмір виплат обчислюють у відсотках від середньої зарплати за останні півроку перед звільненням.

Яких спеціалістів шукають та де платять найбільше

– У яких галузях зараз найбільший дефіцит кадрів? Чи збігаються запити безробітних з тим переліком вакансій, які пропонуються?

– Найбільший дефіцит кадрів – у переробній промисловості, будівництві, оптовій та роздрібній торгівлі, ремонті авто і мотоциклів. Про це свідчить і підвищення зарплати у вакансіях роботодавців. 

З початку 2024 року ми спостерігаємо збільшення кількості вакансій. Цьогоріч до служби зайнятості надали 5 тисяч вакансій. Це на 36% більше, ніж за аналогічний період минулого року. 

До повномасштабного вторгнення традиційно найбільше вакансій і безробітних у нашій області були в галузі сільського господарства. Зараз найбільше вакансій у переробній промисловості для кваліфікованих робітників з інструментом. А серед зареєстрованих безробітних найбільше колишніх працівників сфери торгівлі i послуг. Ця невідповідність між попитом i пропозицією робочої сили збільшується.

– Яка середня заробітна плата по вакансіях, які є у вашій базі? В яких галузях вона зросла?

– Станом на 1 жовтня 2024 року середній розмір заробітної плати склав 12,9 тисяч грн. Найбільша середня зарплата у вакансіях для робітників з обслуговування устаткування та машин – 15,7 тисяч грн. 

Якщо просто брати окремі вакансії з високими зарплатами, то машиністам зварювальної машини пропонують 32,3 тис. грн, дробильникам – 30 тис. грн, підручному сталевара електропечі – 25 тис. грн.

Як пройти професійне навчання для безробітних: умови й терміни

– Чи збільшився попит на перенавчання? Які програми навчання пропонує зараз центр зайнятості?

– Ми надаємо послуги з професійного навчання за сертифікатом. Тобто можна безкоштовно здобути нову професію або підвищити кваліфікацію через стажування. Також проводимо індивідуальне навчання. Це особливо ефективно для підприємств, що шукають кваліфікованих робітників. Стислий термін навчання прискорює працевлаштування.

Цього року побільшало людей, які стажувались у роботодавця на майбутньому робочому місці. Є така форма як навчання безпосередньо на виробництві. Там можна ознайомитись із місцем роботи, умовами праці й здобути відповідну кваліфікацію. Протягом року стажування проходили на посади кухаря, баристи, бармена, продавця продовольчих товарів, токаря, електрогазозварника, швачки, продавця-консультанта, бухгалтера, економіста і так далі.

Запорізький обласний центр зайнятості може безкоштовно організувати навчання під замовлення роботодавців. Його проходять на базі центрів профтехосвіти в Одесі, Рівному, Дніпрі, Івано-Франківську, Львові, Полтаві та Сумах.

Читати також: «Армія відновлення»: як працює проєкт у громадах Запорізької області

Також одноразово можна отримати ваучер на навчання. Але треба відповідати певним вимогам – бути старше 45 років, мати не менше 15 років страхового стажу, мати професійно-технічну або вищу освіту, не бути пенсіонером. Також ваучери надають звільненим з військової служби, служби в органах внутрішніх справ, які мають не менше 10 років вислуги та не набули права на пенсію.

ВПО працездатного віку, люди з інвалідністю, які не можуть знайти підходящу роботу, та люди, які отримали поранення або захворювання через війну, також можуть розраховувати на ваучер.

Відбудова. Запоріжжя

05.10.2024 |