Добре,  коли тема вибору професії хвилює,- це свідчить про те, що ти вже соціально та психологічно зрілий. Гірше, коли  ця тема байдужа: мама з татом відведуть за руку до юридичного ВУЗу, тому що  тобі ніби-то подобається  історія,  згодом виявляється, що ти не переносиш роботу з папірцями та постійного спілкування з різними людьми.

Професійно визначитись зазвичай складно двом категоріям учнів.

  • Перша – поки не знайшли для себе нічого цікавого. Так склалось, що  вчителі не змогли  привити любов до певного предмету, тому таланти поки сплять. Такі учні гарно вчаться, але особливо чимось не захоплюються.

  • Друга – дуже активні як у навчанні, так і в різних  видах діяльності. Їх  цікавить все, вони відвідують одночасно п’ять  гуртків,  десять  спортивних  секцій, за що не беруться – скрізь досягають висот. Однак їм теж тяжко зупинити  свій вибір на чомусь одному.

Як же розібратися у собі ?

Перш за все, потрібно взяти папір, ручку написати :

Хочу - … ( мені подобається, мені цікаво, мене захоплює)

Можу -… (я вмію, я здатен, я маю навички)

Потрібно -…(затребуваність професій на ринку праці)

Раціональне співвідношення  цих трьох слів «хочу-можу-потрібно» зробить твій  професійний вибір найбільш вдалим. Іншими словами, потрібно  знайти  ту професію, яка була  б цікава, відповідала здібностям та була популярною

Професія дійсно повинна цікавити

Якщо ти захоплюєшся технікою, це  і буде тебе підживлювати  в роботі  інженера-конструктора або фізика. Якщо подобається все живе навколо – тоді буде  цікаво працювати  в природничій сфері.

 Кожна професія вимагає, щоб у її носіїв були «професійно  важливі якості» - наприклад, для коректора – увага, для художника  - образне мислення і т.д. Тому важливо добре розуміти , чи є  у тебе  ті здібності, яких  найчастіше  вимагатиме робота.  В ситуаціях, коли  закрадаються  сумніви, краще  вибирати  ту справу, де будуть  максимально  реалізовані твої здібності.

Отож, для того, щоб визначити свій вибір на одній  професії, насамперед, потрібно добре  покопатися в собі, спробувати  поглянути  на себе  зі сторони, в яких ситуаціях і оточенні ти поводиш себе як  «риба в воді», а коли  насторожуєшся та замикаєшся. Це  дасть  відповіді  на багато запитань .  Хоча  одне  правило працює в будь-якій  професії – потрібно привчатись до праці та не лінуватись.

А наступний  уже крок після «вивчення себе» - це вибір ВУЗу. Дізнайся, які спеціальності та спеціалізації відповідають  тому виду діяльності,  який тобі найбільш привабливий і вперед  робити правильний вибір!

  Бажаємо успіхів!