Більш як 43% українців не могли знайти роботу через брак досвіду. Про це свідчать результати дослідження ресурсу The Point. Відсутність трудового стажу справді ставить перед новачками на ринку праці величезний бар’єр, адже більшість роботодавців хочуть бачити у своєму штаті вже досвідчених працівників. Та виявляється, подолати цю проблему не так складно, як здається. Потрібно докласти трохи зусиль і проявити винахідливість. Як з легкістю знайти перше робоче місце розповість кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська. 


З чого почати пошуки роботи?

Перед тим, як зайнятися пошуком вакансії, треба подумати: «Для чого мені робота?». Відповідь заробляти гроші тут не підходить. Зрозуміло, що всі люди працюють, щоб заробляти гроші. Але потрібно визначитися, що ще ви хотіли б отримати від майбутньої роботи. Куди ви хотіли б влаштуватися, щоб було цікаво? Саме таку роботу й треба шукати. 

А вже далі свою цікавість до конкретної вакансії потрібно пояснити роботодавцю. Якщо у вас викликають захоплення якісь проєкти компанії, обов’язково це підкресліть. Але важливо, щоб це була правда. Якщо ви подаєте резюме до маловідомої компанії, то краще нічого не вигадувати. 

Узагалі перше місце роботи варто обирати таке, де ви чогось навчитеся. Тоді другий крок робити буде простіше. Отриманий досвід ви зможете запропонувати іншому роботодавцю.

Де шукати роботу?

Я прихильник того, що роботу варто шукати в усіх каналах, які є. Якщо є сайти пошуку роботи, шукаємо через сайти. Якщо є знайомства, шукаємо через знайомства. Є соціальні мережі – шукаємо там. Є ярмарки вакансій – також згодяться. Є можливість в університеті порекомендувати вас роботодавцеві – також спробуйте. Є роботодавець, до якого дуже хочеться потрапити – подаємося одразу до нього. Знаходимо ейчара цієї компанії в соцмережах, пишемо йому ввічливого листа з поясненнями, що саме ви хочете. Невідомо, який канал краще спрацює, тому важлива активність. Якщо ви відправляєте одне резюме на тиждень і чекаєте відгуку, то з великою ймовірністю ви нічого не знайдете. 

Як писати резюме?

Молоді люди, які шукають свою першу роботу, як правило, не вміють писати резюме. Це нормально. Тому я раджу їм спочатку пошукати в інтернеті вдалі зразки резюме й уже за зразком писати своє. 

Під час написання уникайте стандартних формулювань. Наприклад, якщо молода людина напише, що вона креативна, то це пройде повз увагу роботодавця. Він не зрозуміє, що означає ця креативність. Тому варто вказати, у якому саме аспекті ви креативні, що можете зробити завдяки своїй креативності. Наприклад, можете придумати цікавий візуал для чогось, або ви креативні в написанні текстів, можете висувати нестандартні ідеї. Не пишемо просто одне слово – знаходимо описові формулювання.

Перед тим, як відправляти резюме роботодавцю, варто дати його почитати тому, хто має досвід роботи в обраній вами сфері. Найкраще, якщо це буде ейчар або кар’єрний консультант. За більш детальною інформацією щодо написання резюме ви можете звернутися до центру зайнятості за місцем проживання.

Де взяти «досвід»?

Якщо ви ще навчаєтеся, то у вас є доволі багато можливостей отримати необхідний досвід. Будь-яка практика, будь-який фріланс – усе це можна спокійно вписувати у резюме. Навіть якщо досвід не дуже пов’язаний з тією вакансією, на яку ви претендуєте, для роботодавця це не завжди важливо. Якщо покажете, що хоча б цікавилися питанням працевлаштування, це вже плюс. 

Друге джерело досвіду – стажування. Узагалі будь-яка програма стажування, особливо тематичного, може відкрити вам двері на ринок праці. Наприклад, якщо хочете потрапити в маркетинг, то підіть стажуватися у відділ маркетингу якоїсь компанії. Якщо ви стажуєтеся добре, то є ймовірність, що компанія вас найме. Якщо ж не найме, бо це не передбачено, однаково це буде для вас досвідом. Ви вже маєте якісь компетенції, розумієте, як виглядає робота у відділі маркетингу. Усе це зможете вписати у резюме.

По-третє, включаємо у резюме волонтерство. Це для роботодавця буде індикатором того, що людина має активну позицію. Також можна вписати університетські проєкти, наприклад, радіо, чи подкасти. Навіть якщо це не була робота, то продемонструє роботодавцю ваші вміння. 

Також ви будете виглядати більш виграшно, якщо пройдете додаткове навчання за напрямком, у якому хочете отримати роботу. Не обов’язково витрачати на це багато грошей, прослухайте курс хоча б на Coursera чи Prometheus. До слова, самоосвіта – це завжди плюс, навіть для людини з досвідом. 

Чим працівник без досвіду корисний роботодавцеві?

Молодим людям, які виходять на ринок праці, варто пам’ятати, що не існує порталу, з якого валяться готові спеціалісти. Кожен рано чи пізно виходить на ринок без досвіду, і роботодавці це розуміють. Тим паче, у них часто є потреба у таких людях, бо їх простіше навчити. Також завжди є якась робота, яку спеціаліст з досвідом робити вже не хоче.

Тому людей без досвіду також раді бачити на ринку праці й беруть охоче, якщо ці люди проявляють наполегливість і розуміють принцип співпраці. Ви надаєте послугу – за це вам платять гроші. Подумайте, яку послугу можете надати. Визначте, які ваші якості, вміння, навички будуть корисними в роботі. Про це треба написати в резюме й говорити на співбесіді.

 

Бажаємо успіхів!