Ринок праці, як і економіка України із запровадженням воєнного стану  зазнала негативного впливу у зв’язку  з тим, що значна кількість роботодавців зупинила або скоротила свою діяльність. Незважаючи на ці та інші обставини, уряд і Запорізький обласний центр зайнятості як структурна одиниця Державної служби зайнятості докладають максимум зусиль для того, щоб забезпечити людей роботою, надати їм можливість підвищити кваліфікацію або отримати нову професію, залучити кошти для відкриття власної справи тощо.

Ринок праці під час війни

Впродовж січня-липня 2023 року 21,2 тисячі осіб отримували послуги Запорізької обласної служби зайнятості, з них – 18,1 тисячі зареєстрованих безробітних.

У базі даних служби зайнятості значно зменшилась кількість вакансій. Так, з початку року роботодавцями було надано 2,8 тис. вакансій, тобто на 41% менше, ніж за аналогічний період минулого року (було 6,8 тис. вакансій). Також на 37% зменшилась і кількість роботодавців, які співпрацювали зі службою зайнятості (з 2,2 тис. до 0,8 тис.).

– За сприяння служби зайнятості протягом січня-липня 2023 року 2014 громадян знайшли роботу, у тому числі 415 громадян з числа внутрішньо переміщених осіб, – інформує директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік. – Діє урядова програма підтримки роботодавців для працевлаштування осіб, які через проведення бойових дій в Україні вимушені були покинути власні домівки та переміститись до інших регіонів. На сьогодні прийнято 244 позитивне рішення щодо надання компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за 473 осіб.  На рахунки роботодавців вже перераховано перші суми в розмірі 5,6 млн грн.

Мікрогранти й гранти

Окремо слід зазначити, що з 1 липня 2022 було відкрито нові можливості для людей, які втратили роботу під час війни та вирішили започаткувати власний бізнес, а також для діючих підприємців шляхом отримання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу.

Тоді Запорізький обласний центр зайнятості отримав безцінний досвід роботи із опрацюванням заявок отримувачів. Співробітники центру консультували, вчили складати бізнес-план, організовували та проводили співбесіди. В цьому році проводиться перевірка грантоотримувачів 2022 року щодо виконання умов гранту: щоб своєчасно були створені робочі місця та працевлаштовані працівники, щоб сплачувалися податки, провадилася підприємницька діяльність та інше.

Не зважаючи на війну, бізнес-ідеї охоплюють різні сфери. Це надання послуг: із ведення бухгалтерського обліку, послуг «сантехніка-електрика», послуг з оформлення землі. Відкриваються магазини з продажу солодощів, інструментів, комп’ютерних аксесуарів, кав’ярні. Розширюються виробництва: електродвигунів та генераторів, систем альтернативного опалення, постільної білизни та одягу, готової їжі, вирощування мікрозелені. Удосконалюється діяльність автомайстерень, стоматологічних кабінетів, ветеринарних кліник. Створюються кабінети сімейної медицини для ВПО.

Крім того, з квітня цього року є можливість отримати грант ветеранам, людям з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей. Розмір грантів до 1 млн грн. Основною умовою залишається – створення робочих місць. При цьому можливість подати заявку через застосунок Дія залишається активною до 20 листопада 2023 року.

На сьогодні Запорізьким обласним центром зайнятості вже розглянуто 232 бізнес-проєкти. Ухвалено 61 бізнес-проєкт підприємців Запорізької області про надання мігрогрантів. Всього ж на даний час профінансовано 91 бізнес-проєкт Запорізької області на суму понад 21 млн грн.

Навчання за рахунок ваучера

З метою підвищення конкурентоспроможності безробітних на ринку праці службою зайнятості надається послуга з  професійного навчання зареєстрованих безробітних, а саме здобути професію, отримати нову професію, або підвищити свою кваліфікацію за допомогою ваучера.

Ваучер – це документ, який видається одноразово та дає право безоплатно пройти навчання за затвердженим переліком професій та спеціальностей за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття у закладах освіти.

Активна програма щодо видачі ваучерів працює, і більш того, 21 березня цього року Кабінет Міністрів України розширив  перелік категорій громадян, які мають право на отримання ваучера  –  особи з інвалідністю та особи, які у період воєнного стану в Україні, отримали поранення, контузію, каліцтво або захворювання внаслідок військової агресії. На сьогодні це – 7 категорій: особи віком 45 років, та страховий стаж яких становить не менш як 15 років, внутрішньо переміщені особи працездатного віку, особи з інвалідністю за відсутності підходящої роботи  та ін.

Навчатися за ваучером можна за 123 професіями та спеціальностями, зокрема у сфері ІТ-технологій, будівництва, транспорту, освіти, медицини, сільського господарства, соціального обслуговування, самостійно обравши професію або спеціальність, заклад освіти у межах України та форму навчання: стаціонарну, заочну чи дистанційну.

Існує така можливість як для закладів освіти, так і роботодавців підвищити професійний потенціал громадян за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття шляхом видачі ваучерів (вартість одного ваучера на навчання  – 26 840 грн.).

Давня плідна співпраця з ТОВ «Охоронний холдинг», Запорізьким  національним університетом, ДНЗ «Запорізький політехнічний центр професійно-технічної освіти», ДНЗ «Запорізький вище професійне училище моди і стилю» сприяє результативній роботі щодо організації навчання за рахунок ваучера – на сьогодні 536 осіб скористалися такою можливістю, серед них 248 ВПО.

Також є напрацювання щодо бажаючих отримати ваучер, чекаємо початку навчального року, що дасть можливість стартувати навчанню в вищих навчальних закладах.

Таким видом навчання можуть скористатися насамперед працівники, тобто зайняте населення. Громадяни, які працюють на підприємствах можуть паралельно опанувати іншу професію / спеціальність, або підвищити свою кваліфікацію, а роботодавець отримати багатопрофільного робітника.

Серед тих, хто вже отримав ваучер слід виділити наступні професії: охоронник – 51 особа, кравець – 11 осіб, медсестринство – 25 осіб, психологія – 141 особа, соціальна робота – 25 осіб, будівництво та цивільна інженерія – 26 осіб та ін. В 2023 році вже видано 618 ваучерів, в т.ч. серед них 297 ВПО. Подати заявку на отримання ваучера можна через Єдиний портал державних послуг Дія.

Суспільно корисні роботи

Починаючи з кінця минулого року Запорізька обласна служба зайнятості розпочала роботу щодо організації суспільно корисних робіт, залучення безробітних  до «Армії відновлення».

Безробітні особи  можуть  залучатись до виконання робіт, які мають оборонний характер, робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, а також це роботи для  забезпечення загальних потреб функціонування економіки та життєдіяльності населення. Зокрема, це: облаштування блок-постів, заготівля дров для опалювального сезону, розбір завалів та відновлення будинків, розвантаження гуманітарної допомоги тощо.

З початку 2023  року Запорізьким обласним центром зайнятості  укладено 22 договорів з такими об єднаними територіальними громадами як: Біленьківською сільською радою, Кушугумська сільська рада, Широківська сільська рада , Новомиколаївською селищною радою , Вільнянською та ін.

Крім того, укладено договір з громадською організацією «Руки допомоги Запоріжжя», що є осередком Добробату в нашому регіоні.  Дана організація допомагає   розбирати завали після «прильотів» та відновлювати будинки (заміна вікон, ремонт покрівлі тощо).

З травня цього року до цієї програми долучилось м. Запоріжжя. Укладено договори з комунальними підприємствами, такими як КП Запоріжринок, КП Зеленбуд, КП Електротранс.

У 2023  році Запорізьким обласним центром зайнятості укладено 23 договори з об’єднаними територіальними громадами, за якими видано 1082 направлення на суспільно корисні роботи, з них  57 – особам з числа ВПО.  Сума фінансування за укладеними договорами складає 7,3 млн.

Наказ першачкам і кошти на дрони

На урочистій церемонії проводів першачків до школи, яку Запорізький обласний центр зайнятості за традицією проводить напередодні Дня знань, співробітники центру передали Благодійному фонду «Паляниця» 65 550 гривень. Ці кошти підуть на дрони для наших війскових.

Цього разу проводи першокласників відбулись у День пам’яті загиблих захисників України, 29 серпня. Дві дівчинки та хлопчик, діти працівників центру зайнятості, отримали у подарунок шкільні набори та напуття від директорки центру Ірини Дуднік.

1 of 3

 

 

  

Окрему увагу було приділено передачі коштів, які співробітники Центру зібрали для ЗСУ. Коментуючи подію, Ірина Дуднік зазначила, що 65 550 грн, може, й не такі великі гроші, але зібрані вони від щирого серця.

– Сподіваюсь, що ці кошти якомога скоріше наблизять визволення нашої Запорізької області. Серед нас тут дуже багато людей, які через окупацію покинули свої домівки, приїхали з нині зайнятих ворогом територій і дуже чекають на поверняння додому, – розповіла Ірина Дуднік. – Впевнена, ми й далі будемо так робити. Більш того, вважаю, що про Україну нам тепер потрібно думати зовсім не так, як ми це робили до 24 лютого минулого року. Велика любов до нашої неньки оселилася в наших душах через її страждання, через суворі випробування війною й лихліттям. Тому ми повинні сьогодні прикладати максимум зусиль, щоб країна розвивалася, була сильна. І щоб надалі ніхто зі злими намірами в нашу сторону навіть подивитися не міг, не те, що там щось задумати лихе.

У відповідь почесні гості церемонії зазначили наступне.

– Не буває маленьких донатів, усі важливі, – підкреслила заступниця голови Благодійної організації БФ «Волонтерський центр «Паляниця» Олена Бережна. – А ваш подарунок — дуже великий! Частина коштів піде на придбання безпілотника «Мавік», частина — на облаштування простору для FPV-дронів. Українці — це така наднація! Впевнена, ми вистоїмо і переможемо!

Своєю чергою один з керівників Школи операторів БПЛА «Паляниця» Ігор Самойленко подякував працівникам центру за допомогу і розповів, як виникла ідея створення школи. За його словами, спочатку в «Паляниці» просто збирали кошти, купували і передавали військовим дрони. Але коли бійці почали звертатись до волонтерів з питаннями щодо роботи безпілотників, було прийняте рішення відкрити Школу операторів БПЛА «Паляниця».

– Ми усвідомили, що потрібен комплексний підхід — щоб хлопці більш фахово робили аеророзвідку, вміли коригувати роботу дрону, самі були більш у безпеці і могли виконати більше завдань, – зауважив Ігор Самойленко. – Завдяки підтримці небайдужих громадян ми зуміли облаштувати школу операторів, і зараз вона одна з провідних в Україні. До нас їдуть з усіх ділянок фронту. Ми всіх навчаємо. А влітку почали навчати операторів на FPV-дронах. Будемо робити це до нашої перемоги!

Резюмуючи зустріч, Ірина Дуднік підкреслила: «Українці справді незламні, тому неодмінно виженуть ворога і здобудуть Перемогу. Кожен з нас сьогодні мріє про це і докладає зусилля для її наближення. А тим, хто зазіхає на нашу рідну землю, я можу сказати від усіх нас: нічого у вас не вийде, дірку вам від бублика, а не Запорізьку область».

Газета "Горожанін-інформ",  07.09.2023 року